mse.com

 www.gpz.cz   »   Žádost o proměření GPZ   »   Homepage   »   Zpět (back)

Elektrosmog (Zajímavosti a novinky)

 

TOPlistSoud zakázal anténu na domě - otazníky kolem elektrosmogu trvají

Vystrašení Pařížané uspěli u soudu. Mobilní operátor nesmí na dům namontovat anténu. Preventivně

Paříž, Praha - Na dohled z ložnice Pařížana Jean-Clauda Puybareta chtěl mobilní operátor nainstalovat anténu. Puybaret se spolu se sousedy obrátil na soud a uspěl. Soud rozhodl „preventivně“ a anténu zakázal. Je to průlom, protože zatím nikdo neprokázal, že by vlny těchto antén škodily. Může spustit lavinu žalob.
„Měl jsem z toho velký strach. Anténa měla být jen 15 metrů od mé postele. Bál jsem se potíží, na které si někteří stěžují, bolestí hlavy nebo špatného trávení. Vím, že na to nejsou důkazy, ale nechtěl jsem riskovat,“ uvedl Puybaret pro rozhlasovou stanici France Info, která o zvláštním rozsudku včera informovala jako první.
Minimální doporučená vzdálenost od bytu je sto metrů. To je v Paříži takřka nemožné.
Rozhodnutí těší ty, kdo se bojí neprokázaných účinků elektromagnetického záření. Soud z Créteil uznal, že studie o nebezpečí vln nejsou jednotné. „Lze však vyvodit, že minimálně existuje zdravotní riziko pro lidi žijící poblíž,“ cituje z rozsudku deník Le Parisien.

Zbojníci na střechách Jestli operátor neposlechne, dostane za každý den pokutu pět tisíc eur. Společnost Orange se chce odvolat. „Soud neříká, že bychom porušili zákon,“ uvedl mluvčí France Telecomu, kterému operátor Orange patří.
Rozsudek potěšil sdružení pojmenované po zbojníkovi Robinu Hoodovi. Ti, kdo se bojí elektrosmogu a střešních antén pro mobily, si říkají Robinové ze střechy. Prokázat nebezpečnost antén nebo mobilního volání je velmi obtížné. Žádná studie ho nepotvrdila. Světová zdravotnická organizace stanovuje limity elektromagnetického záření a ty platí i v ČR. Neprokázala se zatím ani škodlivost, ale ani to, že by záření bylo bez rizika.
Ve Francii už dříve soud nařídil dvěma operátorům rozmontovat antény, které neodpovídaly normám tím, že byly blízko škol. Nyní nebyl porušen zákon, pouze doporučení. „Stometrová vzdálenost od bydlení je zmíněná v doporučení z roku 2001 a nedodržuje se,“ říká mluvčí zmíněného sdružení Etienne Cendrier. Oficiální omezení se podle francouzského tisku týká nejvyšší intenzity elektrického pole, což je 41 voltů na metr. Tento limit by sdružení chtělo snížit na 0,6 voltu.
Podle Cendriera se u sdružení informovalo na postup asi padesát francouzských měst. „V těchto městech si chtějí nechat přeměřit míru záření a černá místa, kde překračuje 0,6 voltu na metr,“ říká mluvčí.
Advokát obyvatel domu Laurent Frôlich říká, že je rozhodnutí výjimečné. Dosud soud sledoval to, jestli poblíž antény není škola, protože děti jsou citlivější na záření. Nyní poprvé zabral argument u ložnice dospělých. Poprvé jde také o rozhodnutí proti mobilnímu operátorovi v hlavním městě. A navíc soudce rozhodl velmi rychle, během týdnů, aby stavbě zabránil. To je snazší než demontáž.
Při stavění antén v Česku musí operátoři získat souhlas všech úřadů i sousedů. Při potížích nastupuje do akce vysvětlující tým. „Obava ze silného záření je jedna z námitek. Ale je nižší než u televize nebo mikrovlnné trouby. Je to nafouknutá bublina,“ říká mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová. Mluvčí společnosti O2 Martin Žabka připomíná, že sílu záření přeměřují hygienici.
Ve městech je více antén než v přírodě, železobetonové konstrukce domů totiž signálu brání. Česká republika patří mezi „nejpokrytější“ země v Evropě, 98 procent území má signál.

Autor - Kateřina Koubová, MFD

 


Copyright © 2004-20011 VDČH, zdroj: Internet

Měření geopatogenních zón ve Vaší domácnosti